O betonie profesjonalnie
Beton architektoniczny mostowy - wytyczne do projektowania, wykonywania i oceny
Artykuł jest próbą uzupełnienia zapisów zawartych w publikacji Beton architektoniczny. Wytyczne techniczne według której tworzone są specyfikacje dla tego materiału. Ma na celu usprawnienie współpracy między zamawiającym, wykonawcą i nadzorem przy realizacjach związanych z wykonywaniem betonu architektonicznego mostowego.
czytaj więcej ...
Beton architektoniczny – wytyczne techniczne
Każdy obserwator odbiera beton inaczej, każdy definiuje go według własnej wrażliwości. Czy takie podejście do tego materiału budowlanego jest wystarczające dla inżynieria?
czytaj więcej ...
Beton samozagęszczalny czy beton architektoniczny
W ostatnich latach beton architektoniczny staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej możemy oglądać obiekty prawie w całości wykonane przy użyciu betonu architektonicznego. Idąc za przykładem klasyków architektury betonowej współcześni architekci sięgają po beton, traktując go nie tylko jako element konstrukcyjny, lecz także jako materiał stanowiący o wizualnym odbiorze budowli.
czytaj więcej ...
Eco-SCC, Green-SCC – ekonomiczna i ekologiczna alternatywa dla betonów samozageszczalnych
Rozwój technologii betonu, w szczególności stworzenie nowej generacji stabilizatorów (VMA) spowodowało, że pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych betonów samozageszczalnych, a mianowicie betony samozageszczalne o niskiej zawartości spoiwa – Green-SCC o ilości poniżej 380 kg/m3 i Eco-SCC do 315 kg/m3.
czytaj więcej ...
Naprawy betonu architektonicznego
Duża różnorodność wad w postaci pęknięć i ubytków, zmiany kolorystyki w połączeniu z różnorodnością powierzchni z betonu architektonicznego sprawiają, że dobór odpowiednich materiałów do przeprowadzenia napraw staje się bardzo skomplikowany. Pojawiają się pytania odnośnie właściwej tekstury materiału naprawczego, jego kolorystyki oraz sposobu jego użycia.
czytaj więcej ...
Samozagęszczalny beton architektoniczny – uwagi praktyczne
Stale rosnące zapotrzebowanie na beton architektoniczny skłania dostawców betonu i wykonawców do ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań i materiałów pozwalających na realizację stawianych przez architektów coraz to bardziej skomplikowanych wyzwań.
czytaj więcej ...
Beton samozagęszczalny z małą zawartością spoiwa i kruszywem z recyklingu – rozwiązanie ekologiczne czy ekonomiczne?
Przy projektowaniu nowych obiektów oprócz aspektów ekologicznych brane są również pod uwagę rozwiązania które poprawią wizualny odbiór konstrukcji. Architekci i projektanci starając się uatrakcyjnić obiekt projektują coraz bardziej skomplikowane kształty często nie zważając na problemy wykonawcze jakie niosą za sobą bardzo wymyślne rozwiązania.
czytaj więcej ...